Odmrożenia

Dotyczą osób długo przebywających w terenie lub tych, którzy nawet na chwilę znaleźli się np. na silnym wietrze bez odpowiedniego zabezpieczenia. Występują nie tylko u osób wychłodzonych, ale także u tych, którzy nie czuli się zmarznięci. Możliwe są także w dodatniej temperaturze.
Odmrożeniami nazywa się martwicę tkanek w wyniku działania niskiej temperatury. Wyróżnia się cztery stopnie odmrożenia. Głębokie odmrożenia mogą skutkować amputacją kończyn.
Objawami odmrożeń są:
- utrata czucia na powierzchni skóry lub nawet w całej kończynie
- blada (biała) skóra
- po ogrzaniu, skóra jest zaczerwieniona, a odmrożone miejsce są bardzo bolesne
- w poważniejszych odmrożeniach pojawiają się pęcherze, rany i martwica.
Czynniki sprzyjające:
- wiatr, temperatura, wilgotność
- wychłodzenie organizmu
- ograniczenie krążenia – ciasna odzież, ciasne buty, paski od raków ściskające stopy, ciasna biżuteria, paski plecaka, unieruchomienie kończyn (buty narciarskie)
- wyczerpanie organizmu (niewyspanie, odwodnienie)
- alkohol
- nikotyna.
Odmrożenia wymagają interwencji lekarza. Rozległe i głębokie odmrożenia leczone są w warunkach szpitalnych.
Typowe miejsca odmrożeń:
- miejsca odsłonięte i słabiej ukrwione – nos, uszy, policzki, broda, nadgarstki (!)
- miejsca uciskane, nieruchome
- palce stóp i rąk.
Odmrożeniom można zapobiegać stosując odpowiedni sprzęt zimowy i kremy ochronne, redukując ekspozycję na wiatr, kontrolując stan własny i współtowarzyszy.
Miejsca zmarznięte należy rozgrzewać miejscowo, łagodne masując. Nie wolno ich gwałtownie rozgrzewać ani nacierać śniegiem. W warunkach terenowych ręce i stopy można ogrzewać bezpośrednio o ciało własne lub towarzysza (pod pachą, na brzuchu). Nie rozgrzewa się jednak miejsc narażonych na powtórne odmrożenie. Generalną zasadą jest poprawienie krążenia – np. zdejmując buty lub rozluźniając sznurowadła. Wskazane jest również rozgrzewanie całego ciała. Po dojściu do ciepłego schronienia można zastosować kąpiel w wodzie - początkowo chłodnej, stopniowo coraz cieplejszej.
W przypadku odmrożeń upływ czasu działa na niekorzyść. Konieczny jest szybki transport do szpitala. Wezwanie pomocy powinno zatem nastąpić niezwłocznie.