Drukuj

Sprzęt zimą

Wybierając się na górską wycieczkę w okresie zimowym, wczesnowiosennym lub jesiennym należy zadbać o  konieczny sprzęt. Część z niego zabiera się na wszelki wypadek. Nigdy nie wiemy jednak, kiedy może się nam lub komuś napotkanemu w górach przydać.

Obuwie i skarpety dostosowane do pory roku. Warto zaopatrzyć się w spodnie zimowe i ochraniacze na buty (stuptuty). Zaimpregnowane buty przemakają wolniej.

Ciepły ubiór – również zapasowy. Pozwoli nie zmarznąć na postojach. Uchroni nas w sytuacji załamania pogody. Warto również przebrać się po intensywnym wysiłku. Koniecznie należy zabrać kurtkę przeciwwiatrową i przeciwdeszczową (śniegową).

Ubranie powinno być warstwowe – pozwoli to lepiej regulować termikę. Należy unikać bawełnianych ubrań a w szczególności bawełnianej bielizny. Nie odprowadzają one wody od ciała – pogarszając komfort termiczny i przyspieszając wychładzanie organizmu.

Czapka i rękawiczki. Głowa i ręce wymagają szczególnej ochrony. Do plecaka zabieramy również zapasowe rękawiczki i czapkę. Łatwo bowiem je zgubić lub przemoczyć.

Posiłek na drogę. Termos z ciepłym napojem. Kaloryczne przegryzki. W grupie warto kontrolować stan zapasów i napełnienia termosów. W czasie mrozu należy opróżniać termosy po kolei – a nie każdy po trochu. Żelazną rację należy zachować do samego końca wycieczki. W miarę możliwości warto uzupełniać termosy.

Naładowany telefon. Trzeba pamiętać, że smartfony nie są przeznaczone do długiego używania bez ładowania. W górach, gdy telefony często tracą zasięg i szukają stacji bazowych, baterie rozładowują się szybciej niż w warunkach miejskich. Również zimno sprzyja krótszemu czasowi funkcjonowania telefonu. Warto zatem mieć przynajmniej jeden wyłączony telefon – trzymany w ciepłym miejscu, blisko ciała.

Latarka. Przed każdym wyjściem w góry warto sprawdzić czy działa. W czasie mrozu latarkę należy trzymać pod zewnętrzna warstwą ubrania – blisko ciała. Przy dłuższych wyprawach przydać się mogą zapasowe baterie albo zapasowa latarka. Czołówka będzie najwygodniejsza do stosowaniu w marszu.

Mapa i kompas. Tradycyjna mapa pozwala na szerszy ogląd terenu. Urządzenia GPS ułatwiają życie – choć nie powinny zwalniać nas z myślenia. Ich podstawową wadą jest zależność od zasilania.

Kijki trekingowe. Ułatwiają poruszanie się zarówno pieszo, jak i na rakietach. Na śnieg warto założyć większe (zimowe) talerzyki. Ze względu na inne profilowanie uchwytu i długość – do wędrówek górskich niezbyt nadają się kijki nordic-walkingowe lub do nart biegowych. Koncepcja skutecznego zastąpienia kijków trekingowych przypadkowymi kijami z lasu jest mrzonką.

Apteczka osobista – ze środkami opatrunkowymi. Folia NRC (koc termiczny). W warunkach dużych mrozów przydać się mogą ogrzewacze chemiczne.

Sprzęt dodatkowy. Nóż. Zestaw do rozpalenia ogniska. Poddupnik z karimaty, aby nie siadać na śniegu. Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem UV. Gogle – możliwie jasne – które, przy silnym wietrze w odsłoniętych partiach szczytowych lub w czasie intensywnych albo marznących opadów, mogą znacznie ułatwić marsz i orientację w terenie.

Plecak – wygodny i na tyle duży, aby z niewielkim zapasem pomieścić nasze wyposażenie i prowiant.

Narty. Przed wyruszeniem na wycieczką warto zadbać o rozjazd w warunkach stokowych. Ze względu na duże obciążenia przy jeździe terenowej należy pamiętać o rozgrzewce przed zjazdem. Przed wyjazdem – szczególnie przed sezonem – należy wyregulować wiązania i bezpieczniki. Stan sprzętu warto skontrolować przed każdym wyjściem w góry i większym zjazdem. Integralną częścią wyposażenia narciarskiego są kask i gogle.

Rakiety. Warte rozważenia jako ułatwienie w warunkach śnieżnych. Dobrze sprawdzają się przy częściowym zaleganiu śniegu w górach. Nie wymagają specjalnego obuwia i długotrwałego treningu. Łatwo je przytroczyć do plecaka i nie są zbyt ciężkie. Można je wypożyczyć m.in. w Schronisku Pod Małą Rawką.

***

W warunkach zagrożenia lawinowego bezpieczeństwo poprawi posiadanie lawinowego zestawu ABC – detektora lawinowego (tzw. piepsa), sondy i łopaty. Sprzęt nie zda się jednak na wiele, jeśli zawczasu nie nauczymy się go obsługiwać. Szkolenia lawinowe i zimowe prowadzone są m.in. w Schronisku Pod Małą Rawką.

Finansowanie

Program współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. więcej →

Kontakt

Bacówka Pod Małą Rawką

www.rawki.pl


504 170 127

UWAGA: ze względów technicznych
NIE odpowiadamy na SMSy

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla