Drukuj

Schronisko Pod Małą Rawką

Schronisko Pod Małą Rawką powstało w 1979 roku. Jest to jeden z 11 obiektów zbudowanych w ramach koncepcji Bacówek PTTK - schronisk turystyki kwalifikowanej.

Bacówka Pod Małą Rawką jest jednym z trzech tego typu schronisk w Bieszczadach. I jednocześnie jednym z siedmiu całorocznych schronisk działających tutaj.

BacówkaTwórcą i propagatorem idei turystyki kwalifikowanej był Edward Moskała - znany działacz turystyczny Komisji Turystyki Górskiej PTTK. Jego pomysł zakładał budowę w Beskidach i na pogórzach niewielkich schronisk adresowanych do turystów indywidualnych i obozów wędrownych. Powstanie tzw. bacówek miało wspierać turystykę "plecakową", wędrowną i stanowić alternatywę dla wielkich schronisk okupowanych w tamtych czasach przez wczasy pracownicze itp. grupy stacjonarne.

 

Pomysł sprawdził się w praktyce

Na przestrzeni kilkunastu lat zbudowano - w większości w oparciu o identyczny projekt - 11 schronisk tego typu. Do dziś działa 10 z nich - na ogół pod egidą PTTK. Na podobnych zasadach działają również pozostałe schroniska w Bieszczadach.

Schronisko Pod Małą Rawką funkcjonuje nieprzerwanie od momentu otwarcia

W latach 1998-2003 doczekało się oczyszczalni ścieków, remontu dachu, powiększenia jadalni i kuchni oraz współfinansowanych przez Ekofundusz bardziej ekologicznych systemów ogrzewania (piec i kolektory słoneczne). W 2011 roku uruchomiono taras przylegający do jadalni. W 2012 roku - po niewielkim pożarze kotłowni - została ona gruntownie wyremontowana. W 2014 roku przeprowadzono remont sanitariatów.

Uroki tego miejsca doceniło wiele osób

aniołkiOd lat nie ma niemal dnia aby schronisko nie gościło na noc turystów wędrujących po Bieszczadach. W połowie lat 80 w schronisku tworzył Jerzy Harasymowicz. W ostatnich latach swojego życia przebywał tu Władek Nadopta - legendarny Majster Bieda. Spotkać można tu również muzyków związanych z projektem W górach jest wszystko co kocham, Zgórmysyny i grupy Pelton. W schronisku regularnie odbywają się - Czejtowiska - pokazy slajdów z podróży w najdalsze zakątki świata.

Więcej o schronisku na www.rawki.pl

Zimowe klimaty :) - zobacz więcej zdjęć

Finansowanie

Program współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. więcej →

Kontakt

Bacówka Pod Małą Rawką

www.rawki.pl


504 170 127

UWAGA: ze względów technicznych
NIE odpowiadamy na SMSy

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla